Jak domluvit let?

Pokud se rozhodnete letět s námi, zakoupíte si letenku a domluvíte se s pilotem...

Více

Kdy je vhodné letět?

Aby Váš let balonem mohl být opravdu hezkým zážitkem, na který nezapomenete, musí se uskutečnit ve vhodném počasí...

Více

Co na sebe?

Předepsané normy, které oblečení se do balonu hodí a které už ne, nejsou...

Více

Slovo pilota

Co vše můžete vidět z výšky? Jak se stalo, že létám s balónem?

Více

Galerie

Prohlídněte si fotografie z letu nad tichou krajinou, ze startu i přistání balónu...

Více

Domluvení a objednávka letu

Pokud se rozhodnete letět s námi, zakoupíte si letenku a domluvíte se s pilotem na lokalitě a přibližném termínu, jeden až dva dny před letem budete pilotem nebo osobou zodpovědnou za plánování letů kontaktováni a bude s Vámi potvrzen termín letu.

Kdy je vhodné letět

Aby Váš let balonem mohl být opravdu hezkým zážitkem, na který nezapomenete, musí se uskutečnit ve vhodném počasí. Nesmí foukat silný vítr. Není ani příliš dobré, aby bylo úplné bezvětří, protože balon by nikam nezaletěl a Vy byste toho viděli málo. Nesmí být mraky nízko nad zemí a spousta dalších omezení.

Před každým letem pilot zjišťuje meteorologické informace a na základě toho rozhoduje o letu.

Může se stát, že Vám několik hodin před plánovaným letem zavoláme, že se let nemůže uskutečnit.

Dokonce se v extremním případě může stát, že přijdete na místo startu, posádka rozbalí balón, pilot se bude nervózně škrábat na bradě, bude někam volat, koukat do počítače a nakonec rozhodne, že se dnes nepoletí a let se odloží na vhodnější počasí.

To všechno se bude dít jen proto, aby Váš let byl maximálně bezpečný od vzletu až po přistání. Je lepší, když pilot na zemi lamentuje, že měl letět a neletěl, než když ve vzduchu zjistí, že letět neměl…

Průběh startu, letu a přistání

V den D se dostavíte na dohodnuté místo startu. Zde se seznámíte s pilotem a jeho asistenty a budete přihlížet přípravám balonu. Asistenti sundají balon a koš z přívěsu, pilot bude montovat a zkoušet hořáky, asistenti budou roztahovat balon po zemi. Pokud budete chtít, můžete nám s přípravou pomoci. Můžete klidně ale jen koukat, fotit a kamerovat. Až bude celý komplet připravený, začneme foukat do balonu studený vzduch ventilátorem. Balon se nafoukne na zemi skoro do dvou třetin, pak pilot zapálí hořáky a začne ohřívat vzduch v balonu. Tím se balon zvedne a je připraven k odletu.

Pilot ještě zkontroluje poslední záležitosti a vyzve Vás k nástupu do koše. Pro nastoupení je dost času, nemusíte mít obavy, jak se do koše dostanete i když je dost vysoký. Pilot a jeho asistenti Vám pomůžou a ukážou fígle, jak se do koše krásně dostat.

Pak už topíme hořáky a vy si najednou uvědomíte, že už jste nad zemí a pořád pomalu stoupáme.

Let bude probíhat ve výšce kolem 300 – 500 metrů nad zemí, pokud poletíme přes Beskydy, budeme se pohybovat v nadmořské výšce kolem 1800 m nad hladinou moře. Let bude trvat zhruba jednu hodinu.

V druhé části letu Vás pilot poučí o přistání, o tom, kde budete stát, kde se budete držet a co budete při přistání dělat. V té chvíli už pilot bude hledat místo pro přistání. Přistání může vypadat tak, že koš lehounce ťukne o zem a zůstane stát, může se také potom pomalinku převrátit na bok, může ale po zemi udělat několik dlouhých, ale nízkých skoků. To nejdůležitější je, abyste se drželi celou dobu v koši, tam jste nejlépe chránění. Vystupovat z koše budete až na povel pilota. Po příjezdu posádky budete absolvovat křest vzduchoplavce a dostanete pamětní list.

Během letu můžete fotit, kamerovat, můžete si povídat s pilotem. Povídání bude ale nemilosrdně přerušováno topením, nicméně po ukončení budeme dále pokračovat v napočaté diskuzi. Pokud by se Vám něco stalo s fotoaparátem, nevěšejte hlavu. Pilot většinou u sebe mívá slušný foťák a určitě Vám ho zapůjčí.

Pokud budete chtít mít při letu „své“ diváky budeme jen rádi. Budete mít komu mávat, budete mít fotky a záznamy z kamer ze země a pokud Váš doprovod bude chtít být u toho, až budete zpátky na zemi, tak budete mít i přivítání. Po odletu balonu se Vaši blízcí mohou připojit k našemu doprovodnému vozidlu a určitě prožijí zajímavou cestu plnou pomalého popojíždění, otáčení, couvání a dalších dobrodružství.

Vhodné oblečení pro let balónem

Předepsané normy, které oblečení se do balonu hodí a které už ne, nejsou. Takže pokud se rozhodnete letět v botech na podpatcích nebo třeba v neoprenu, neměl by být problém. Jediný háček na celé věci je Vaše bezpečnost. Proto Vám doporučujeme volit oděv vhodný do této situace. Z praxe je odzkoušené, bavíme-li se o jarním a letním období, že dlouhé kalhoty, triko, mikina a tenisky postačí. Uskuteční-li se let v zimním období, je na místě teplejší oblečení. 2 bundy a 3 čepice ale s sebou brát nemusíte, protože teplotní rozdíl mezi teplotou tady na zemi a posléze v balonu je pouhých 2-3 0C. Pamatujte také na to, že se můžete zašpinit.